Zastosowanie platformy CEIDG – założenie firmy online

Założenie własnej firmy nie musi wiązać się z ciągłymi wizytami w urzędach. Dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) możesz zarejestrować swoje przedsiębiorstwo całkowicie online, nie wychodząc z domu. Ten sprawdzony system, funkcjonujący już od prawie dziesięciu lat, nie tylko umożliwia rejestrację nowych firm, ale również pozwala na łatwe wprowadzanie zmian w danych już istniejących firm. Sprawdź, co to rozwiązanie może zaoferować Twojej działalności!
Czym jest CEIDG?
W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zarejestrowane są zarówno osoby, które prowadzą indywidualne przedsiębiorstwa, jak i te, które są wspólnikami w spółkach cywilnych. Rejestr obejmuje również osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Głównym celem tego scentralizowanego rejestru jest zbieranie danych o wszystkich podmiotach gospodarczych funkcjonujących na terenie Polski.
Każdy przedsiębiorca musi być wpisany do CEIDG, gdyż prowadzenie działalności gospodarczej bez odpowiedniego wpisu jest uznawane za wykroczenie, za które grozi kara ograniczenia wolności lub grzywna.
Ustawowe regulacje dotyczące tej ewidencji zostały określone w ustawie z dnia 6 marca 2018 roku o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz o Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. System informatyczny, w którym prowadzona jest ewidencja, zarządzany jest przez ministra gospodarki, a wszystkie informacje niezbędne do rejestracji przesyłane są elektronicznie.
Do czego służy CEIDG?
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) została stworzona, aby zapewnić przedsiębiorcom oraz wszystkim obywatelom dostęp do informacji o firmach. Ten rejestr oferuje bezpłatne korzystanie z danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Elektroniczna forma ewidencji umożliwia podatnikom założenie własnej działalności gospodarczej bez potrzeby opuszczania domu, a także zamknięcie, zawieszenie lub wznowienie swojej działalności. Umożliwia również aktualizację danych firmowych oraz ustanowienie pełnomocnika. Ponadto rejestr pozwala na wyszukiwanie informacji o innych przedsiębiorcach.
Jak dokonać wpisu do ewidencji?
Aby zarejestrować działalność gospodarczą w odpowiednich rejestrach, konieczne jest złożenie formularza CEIDG-1. Formularz ten musi zawierać kluczowe informacje dotyczące przedsiębiorcy oraz prowadzonej przez niego działalności. Do obligatoryjnych danych należą: nazwa przedsiębiorstwa, kody PKD określające rodzaj działalności, przewidywana liczba zatrudnionych osób, data inauguracji działalności gospodarczej oraz dane dotyczące ubezpieczeń.
Wniosek CEIDG-1
Przed podjęciem decyzji o zarejestrowaniu działalności gospodarczej za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), warto przemyśleć, czy faktycznie istnieje taka potrzeba. Jeżeli dochody uzyskiwane z tej działalności nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia w żadnym z miesięcy, to zgodnie z przepisami nie jest to traktowane jako działalność gospodarcza i nie wymaga rejestracji w CEIDG.
W przypadku, gdy rejestracja działalności gospodarczej jest wymagana, konieczne jest złożenie wniosku CEIDG-1. Rejestracja ta pociąga za sobą szereg obowiązków administracyjnych, w tym
zgłoszenie do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON). Wypełnienie wniosku CEIDG-1 skutkuje także złożeniem zgłoszenia identyfikacyjnego lub aktualizacji danych w urzędzie skarbowym w zakresie Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP), a także deklarację dotyczącą wybranej formy opodatkowania.
Dodatkowo wniosek ten obejmuje zgłoszenie lub aktualizację danych dotyczących płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lub deklarację o kontynuacji ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia społecznego rolników. Wszystkie informacje przekazane w ramach wniosku są również wysyłane do Głównego Urzędu Statystycznego.
CEIDG – dane firmy
W następnym etapie procedury wymagane jest przekazanie informacji o przedsiębiorstwie, które są niezbędne w trakcie składania wniosku o rejestrację. Informacje te obejmują nazwę firmy, która zgodnie z przepisami powinna zawierać imię i nazwisko osoby wnioskującej, a także szacunkową liczbę zatrudnionych pracowników.
Kolejny krok dotyczy zadeklarowania profilu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Wniosek musi również zawierać datę planowanego rozpoczęcia działalności, informacje kontaktowe, adres do korespondencji oraz wykaz wszystkich lokalizacji działających pod egidą firmy.
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól formularza, w tym informacji dotyczących ubezpieczenia społecznego w ZUS lub KRUS, wybranego sposobu opodatkowania, danych o pełnomocnikach i innych, wniosek jest gotowy do złożenia.
Jak wygląda zmiana danych w CEIDG?
W przypadku dokonywania aktualizacji danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) nie ma potrzeby wypełniania wniosku w całości. Istotne jest jednak, aby uwzględnić najważniejsze elementy takie jak: PESEL, NIP, REGON, imię i nazwisko wnioskodawcy, data urodzenia, nazwa przedsiębiorstwa oraz data wprowadzenia zmian.
Przedsiębiorca musi zadeklarować kontynuację ubezpieczenia. Nie można także pominąć punktu 15. wniosku, którego uzupełnienie jest obowiązkowe do jego rozpatrzenia. Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć taką aktualizację w ciągu 7 dni od wystąpienia zmian. Należy pamiętać, że wniosek nie umożliwia zmiany numeru PESEL, NIP, REGON ani formy opodatkowania – służy on jedynie do potwierdzenia wprowadzonych zmian.
Więcej powiązanych artykułów

LinkedIn – Jak zbudować markę osobistą w 2025 roku?
Wyobraź sobie, że Twój profil na LinkedIn działa jak magnes – przyciąga klientów, rekruterów i branżowych liderów. Nie dlatego, że przypadkiem trafili na Twoje nazwisko, ale dlatego, że Twoja marka osobista jest tak silna, że(...)
Czytaj więcej
Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości firmowych w 2025 roku
Od początku 2025 roku właściciele nieruchomości prowadzący działalność gospodarczą doświadczają znaczących zmian, które wpływają na ich finanse. Dekret z początku grudnia, podpisany przez prezydenta, wprowadza nowelizacje w ustawie dotyczącej podatków oraz opłat lokalnych. Dzięki tej(...)
Czytaj więcej
Gospodarka cyrkularna – jak polskie firmy mogą na niej skorzystać
W ciągu ostatnich dziesięciu lat coraz bardziej popularna staje się idea gospodarki cyrkularnej. Celem tej strategii jest redukcja zanieczyszczeń, minimalizacja marnowania zasobów oraz efektywne przeciwdziałanie zmianom klimatu. Dowiedz się, jak Twoja firma może przyłączyć się(...)
Czytaj więcej